“Bir şans verin.”

“Bir şans verin.”

Los Angeles Lakers, geçtiğimiz yaz ilk macerası fiyasko ile sonuçlanan Dwight Howard’ı beklenmedik bir şekilde, ikinci kez takıma getirirken, kontratının en az 10 Ocak’a kadar garanti olmadığını açıklamıştı. Bugün ortaya çıkan bilgiye göre, bunu Howard istemiş. Serbest oyuncu statüsünde olan Howard, ne kadar özverili ve bağlı olduğunu göstermek için garanti olmayan kontrat istemiş.

Ramona Shelburne’ün ESPN’de açıkladığına göre, Rob Pelinka ve Dwight Howard görüşmesinde, kontratın garanti olmamasını Howard tarafı teklif etmiş. Shelburne durumu şöyle özetledi:

Lakers, Howard ile imzaladığında bunu şaşırtıcı bulanlar olmuştur. Ama kontratın durumunu öğrenince çok da korkacak bir durum olmadığı anlaşılmıştı. Bu kontrat durumunu ise Dwight bizzat kendi istedi. Yoksa Lakers tarafı normal bir kontrat için de kendisi ile görüşme halindeydi. Bu anlaşma Lakers tarafı için olmazsa olmaz bir parça değildi. Lakers, Howard’a garanti kontrat vermeye hazırdı. Howard bu görüşme sırasında ‘garanti olmayan kontrat imzalayalım ve takıma ne kadar bağlı olacağımı size göstereyim’ şeklinde bir teklifte bulununca imzalar bu yönde atıldı.

Bu detay çok önemli, çünkü son zamanlarda konuşulmaya başlayan “Lakers, Dwight’a güvenmedi ve Dwight çok iyi oynayarak Lakers’ı utandırıyor” algısını değiştirmek gerekiyor. Oysa, Howard ilk Lakers macerası ve son yıllardaki kötü hali üzerine, kendini kanıtlamayı o kadar kafayı koymuştu ki, derdi para değildi. Lakers’ın oynadığı ilk 23 maçın tamamında forma giyen ve gerçek bir görev adamına dönüşen, boyalı alan savunmasında hala elit seviyede olan, içindeki hırsı her an sahaya yansıtan ve aynı zamanda oyunu oynarken keyif de alan görüntüsü, kafalardaki ön yargıyı şimdiden değiştirmişe benziyor.

Lakers hala Howard’ın geleceği üzerinde tam kontrole sahip. Ancak konuşulanlara göre önümüzdeki ay, Howard’ın kontratı 2,56 milyonluk bir garanti kontrata çevrilecek. Bu şekilde oynamaya devam ederse önümüzdeki sezonu da Lakers’ta geçirmesi çok olası.

Bu arada, bugün Dwight Howard’ın doğum günü. Mutlu yıllar Süperman!