Dosta Güven, Düşmana Korku

Dosta Güven, Düşmana Korku

Takım sporlarında “mesaj galibiyetleri” vardır. Zorlu şartlarda alınan yumruk gibi bir galibiyetle rakiplerinize göz dağı verirsiniz. Bir de bu sabah Lakers’ın Utah Jazz deplasmanında aldığı tarzda galibiyetler vardır. Mesaj galibiyetinin de bir adım ötesinde. Bu sabahki  back-to-back deplasman galibiyeti işte böyle bir galibiyetti. Lakers’ın savunma gücünü sonuna kadar hissettirdiği bir maç oldu.

Bir çok oyuncu grip ve nezleyle uğraşırken, üst üste gecelerde oynanan deplasman serisinin ikinci maçında, Frank Vogel’ın öğrencileri mükemmel bir savunma performansı sergilediler ve kendi evinde Jazz’e adeta eziyet ettiler. Bu sonuçla Lakers, şu ana kadar çıktığı 10 deplasman maçından da galibiyetle ayrılmayı başardı. Aralık ayının başında alınan bu iki zorlu galibiyeti anlatan bir sürü istatistiksel veri mevcut. Ancak, galiba çok kısa saniyeler içinde özetlemek gerekirse şu videoyu gösterebiliriz.

Henüz ilk devrenin sonlarında ve ikinci devrenin başlarında, Lakers farkı çift hanelerde tutarak maçı kontrolüne almış görünürken, Anthony Davis klasikleşmiş “yılın savunmacısı” görüntüsünü vermeye devam ediyordu. Feyk yedikten sonra tekrar zıplayıp üçlük atan rakibine blok koyması kayda değer bir görüntüydü. NBA’deki en keskin şutörlerden biri olan Bojan Bogdanovic, feykini yedirdiğini düşündüğü Davis yanından uçarak seyircilerin arasına gidince, çok rahat bir şuta kalkacağını sandı. Yanılmıştı.

Bu, Lakers’ın bu sabah vurduğu 12 bloktan yalnızca biriydi. Bunların 3 tanesi AD’den gelirken, Howard ve Kuzma da aynı sayıda blok ürettiler. Jazz’in boyalı alandan sadece 34 sayı üretebilmesine olanak tanıdı, ki bu onların ortalamasının 10 sayı altında. Ki Lakers için bu sadece bir blok partisi değildi. Aynı zamanda 12 kez de top çaldılar.

Maç sonrası röportajda Dwight Howard şöyle konuştu: “Kafamızdaki hedef olan şampiyonluğa odaklanmaya devam ettiğimiz sürece, istediğimiz her şeyi yapabileceğimizi biliyoruz. Her gün parkeye adım atıyoruz, keyif almak istiyoruz ama bir yandan da asıl hedefin şampiyonluk olduğunu da aklımızdan çıkarmıyoruz. Her pozisyonu o felsefeye sahip olarak oynamaya çalışıyoruz. Savunmada, hücumda, benchte. Şampiyonluk felsefesi her yerde.”

Anthony Davis, bu sabah hücumda çok rahat görünürken, ligin iyi savunma takımlarından birine karşı deplasmanda 9’da 11 gibi inanılmaz bir yüzdeyle 26 sayı üretti. Son periyodun tamamını ise benchte takım arkadaşlarını izleyerek geçirdi. Rudy Gobert ve arkadaşlarının ona verecek hiç bir cevabı yoktu.

Yalnızca savunmada değil, hücumda da çok verimli bir maç geçiren Lakers, %51 saha içi isabetiyle oynarken, üç sayı gerisinden ise %48’le kusursuza yakın bir performans sergiledi. Oyunun iki tarafındaki bu durdulamaz oyun birleşince, çok rahat şekilde geçerken, rakibine de bu sezon sahasındaki yalnızca 2. mağlubiyetini tattırdı. Maça 11-3 gibi önemli bir üstünlükle başlayan Jazz, Lakers’ın sıkı savunmasına ve çeyreği hiç top kaybı yapmadan tamamlayan hücum performansına engel olamadı. Ayrıca Lakers, maçı da yalnızca 8 top kaybıyla tamamlayarak sezonun en iyi performansına imza attı.

Maç geneli ve özellikle son bölüm göz önüne alındığında, Lakers sezonun en rahat galibiyetlerinden birini, en zor şartlarda çıktığı maçlardan birinde kazandı. Maçı neredeyse yorulmadan 20 sayı, 12 asistle tamamlayan LeBron James, maç sonu küçük bir hayranına ayakkabılarını hediye ederek hoş görüntülerin çıkmasına sebep olurken, Dwight Howard’ın sol köşeden attığı üçlükle tüm Lakers benchi adeta kendinden geçti ve çok eğlenceli görüntülere sahne oldu. Bu Howard’ın kariyerindeki yalnızca 7. üç sayılık isabetti.

“Çembere bakmadım bile. Şutumu kaldırdığım anda gireceğini biliyordum” diye yorumladı pozisyonu Dwight.

Lakers, maçın son saniyesine kadar mücadele etmeyi bırakmadı. Son anlarda Kyle Kuzma’nın pota altında 3-4 saniye içinde vurduğu üst üste 2 blok ve yine çok kısa bir süre sonra vurduğu Lebron-vari takip bloğu yine tüm Lakers eşrafını kendinden geçirdi. Bu Kuzma’dan şimdiye kadar gördüğümüz en sağlam savunma sekanslardan biriydi. Kuzma aynı zamanda 3 de top çalarken, iki kez de süre dolarken çok zor üçlüklerle sahne aldı.

Koç Frank Vogel ise maç sonundaki yorumlarında: “Gerçekten çok yüksek bir üst sınırımız var. Mükemmel olmak için de çok ciddi bir potansiyele sahibiz.”

Lakers, takıma şüpheyle bakanlara ve her fırsatta şu ana kadarki fikstürün kolaylığından dem vuranlara önemli bir cevap niteliğinde iki galibiyet almış oldu.


Şuradan çeviri: https://www.nba.com/lakers/defense-looks-part-lakers-sweep-tough-back-back