Verilmiş Sadakası Olmak

Verilmiş Sadakası Olmak

2013 yılının Nisan ayında Kobe Bryant, aşil tendonu sakatlığı yaşadığından beri geçen altı senede, Lakers taraftarı için en büyük yaz hikayeleri hep serbest oyuncu piyasası üzerinden döndü. Son iki yaza kadar dönemin en gözde serbest oyuncularını Los Angeles Lakers’a katılmaya ikna etme teşebbüsleri başarısızlıkla sonuçlandı.

 

Aslında “önemli yaz hamleleri” ve “serbest oyuncuları takıma kazandırma” gibi haber başlıkları Lakers taraftarına yirmi yıla yakındır o kadar yabancı konulardı ki, oyuncuların Lakers’ı seçmemesi ciddi bir travma da yarattı. Çünkü yirmi senedir takımın sigortası olan Kobe, artık kariyerinin son düzlüğüne girmişti ve ondan sonrası oldukça karanlık görünüyordu. Nitekim Kobe’nin basketbolu bıraktığı ve takımın tanking gediklisi haline geldiği son yıllarda bu korkunun ne kadar haklı olduğu görüldü.

Ama bütün o yaşanan reddedilişler, bugün geldiğimiz noktada Lakers’ı başarıdan eden reddedişler değilmiş. Hatta neredeyse tamamı hayırlıymış. Bunu söyleyebiliriz. Çünkü takımın bu süreçte dönemin gözde serbest oyuncuları olduğu için teklif götürüp ikna edemediği öyle isimler var ki, aynı dönemde tercih ettikleri takımları sözleşme imzaladıklarına imzalayacaklarına pişman ettiler desek yeri var. Bu formayı takımın süper yıldızı olarak giymeye layık isimler değilmiş hiçbiri.

Mesela 2014 yazında görüşüp de ikna edemediğimiz Carmelo Anthony. Sonra “Kobe benimle görüşmeye eşofman ile gelmişti. Zaten toplantıda basketboldan da bahsedilmedi” diye aklınca camiayı küçümseyen Lamarcus Aldridge. Şehrin çocuğu olup Toronto’da parayı tercih eden Demar Derozan. Ve elbette Lakers’a görüşmek için bile randevu vermeyen Hassan Whiteside.

Bunlara Lowry ve hatta Lakers ile kontrat uzatmayan Dwight Howard da eklenebilir.

Bunlardan biri ya da ikisiyle anlaşılmış olsa; taraftar ve yönetim ilk senesinde onların liderlik edeceği takımdan ne köy ne de kasaba olacağına kanaat getireceği gibi, onların Lakers’ı taşıyacağı “tatmin etmeyen sınırlı başarı” da, bugün Anthony Davis’e dönüşen draft haklarından edecekti.

Anın heyecanıyla doğru süzemediğimizi bugün geri dönüp bakarken görebiliyoruz. Lakers ne olursa olsun bu 5 seneyi başarısız geçirecekti ve o önlerine paraları balya balya dökeceğimiz oyuncular, bugün şampiyonluğa oynadığını varsaydığımız şu kadronun da belki önüne hendek kazacaklardı.