Hakem Faciası

Hakem Faciası

Sabah izlediğimiz şeye inanmakta hâlâ güçlük çekiyoruz. Hakem hataları sporun her anında, her zaman oluyor. Dün oldu, yarın da olacak. Ama bu sabah, son çeyrekte gördüğümüz şeyler hata değildi. Üst üste yanlış kararlar verdiler, ki bunda bir problem yok, olabilir. Ama tekrarlarını izledikten sonra o yanlış kararların hepsinin arkasında durmak inanılır gibi değildi hakikaten.

Benzer iki şey çok kısa süre içinde üst üste oldu.

İlkinde Ingram’ın orta mesafede kalktığı şutta, KCP’nin en az 20 cm geriden, çok temiz bir savunması vardı. Ingram şut sonuna doğru kolunu savurunca hakemler faul olduğunu düşünüp çaldılar. Sorun yok. Sonra KCP aşırı derecede ısrarla buna itiraz etti ve hocası Vogel oyuncusuna güvenerek itiraz ve dolayısıyla son kalan mola hakkını kullandı. Hakemler tekrar tekrar izledi, biz tekrar tekrar izledik. Ne kola bir temas var, ne de aşağıdan bir temas söz konusu değil. ESPN yorumcuları, S Sport’ta Kaan Kural ile Uğur Ozan Sulak ve dünya üzerinde maçı izleyen herkes yüksek sesle güldü verilen faule. Olabilir, hakemler bir hata yaptılar ve şimdi farkına varacaklar. O da ne? “Karar onaylandı, faul Caldwell-Pope’un, 2 atış geçerli” cümlesi duyuldu hakemin ağzından. Hem ESPN, hem bizim S Sport yorumcuları, hem de doğal olarak bizler şok içindeydik.

Bununla kaldı mı? Hayır.

Bitime 11 saniye kala, yine Ingram, bu kez potaya doğru drive ederken Davis ve James topa el soktular. Dışarı çıkan topa Pelicans topu kararı verildi. 2-3 adım öncesinde faul olabilir, ama oradaki kararı hakemler değiştiremiyorlar, kaldı ki onu görmedilerse bu sadece bir “hata”. Ama izledikleri şey topun kimden çıktığıydı. Top AD’nin müdahalesinden sonra net şekilde Ingram’dan çıkmasına ve yine pozisyonu defalarca izlemelerine rağmen topun Lakerslı oyunculardan çıktığına karar verdiler. Yine herkes şaşkınlıkla karşıladı olayı.

Bu konuyla ilgili LeBron James’in şöyle bir yorumu var: “Hakemler kararlarından dönerek geri adım atmak istemedikleri için pozisyonu izleyip yanlış karar verdiklerini görmelerine rağmen, bilerek düzeltmiyorlar.”

Hepsinin öncesinde bir de Caruso’nun karşı potada el soktuğu, ama ondan sonra iki ayrı Pelicans oyuncusuna çarparak dışarı çıkan topa verilen “Pelicans topu” kararı vardı. Neyse ki yoğun ısrarlar ve izlemeler sonucu o kararı “lütfen” değiştirebildiler.

Geçtiğimiz günlerde çıkan haberde bahsettiğimiz toplantının veya görüşmenin, adı neyse artık, bir an önce yapılmasını diliyoruz. Hata yapılmasıyla sorunumuz yok, ama izlenip izlenip hatadan dönülmemesi kimse için kabul edilebilir bir şey değil.