Los Angeles Lakers 114 – 104 San Antonio Spurs

Los Angeles Lakers 114 – 104 San Antonio Spurs

Son 7 maçını da kazanan Los Angeles Lakers, son 9 maçının 8’ini kaybeden San Antonio Spurs’e karşı deplasmanda oynadığı maçta galibiyet serisini 8’e çıkardı. Böylece Lakers, sezon başındaki kolay fikstürünün avantajını kullanarak, galibiyet sayısını arttırmaya devam etmiş oldu. Sezon genelinde derecesini 15-2’ye çıkaran Lakers, NBA genelinde 1. sıradaki yerini korudu.

Spurs cephesinde maçın en etkileyici ismi LaMarcus Aldridge’di. Maçı 30 sayı ile tamamlayan Aldridge bir ara şut kaçırmayacak gibi gözüküyordu. Hatta 2. çeyrek boyunca Spurs takım olarak orta mesafe kaçırmamış olabilir. Demar Derozan da, geçen sezon olduğu gibi, KCP ile eşleştiği neredeyse her pozisyondan sayı çıkarmayı bildi. Derozan maçı 24 sayı ile tamamladı.

Lakers’a geldiğimizde, bu sezonun genel temasına dönüşen bir şekilde, takım kazanacak kadar efor sarf etme modunda devam ediyor. 4 maçlık deplasman turu ve görece kolay rakiplere karşı kabul edilebilir bir performans diyebiliriz bu taktiğe. Ama bu dönemde önemli bir değişiklik olduğuna da değinmek lazım. Savunmada kısmen düşse de, Lakers son 5-6 maçtır çok iyi üçlük sokuyor ve bu da hücumda elini rahatlatıyor takımın.

Maçın adamı LeBron James’ti. İlk çeyrekte istediği düdükleri alamadıktan sonra ikinci çeyreğe çok konsantre bir şekilde başlayan LeBron takımın ilk 13 sayısını tek başına üretti. 3.çeyrekte bu sefer takım arkadaşlarını beslemeye karar verdi ve bu çeyrekte 8 asist yaptı. Dördüncü çeyrekte de bu kadar oynadığımız yeter diyerek arka arkaya üçlük isabetleriyle farkı çift hanelere çıkaran oyuncu oldu. Maçı 33 sayı 14 asist ile bitiren LeBron, komple bir hücum performansı çıkardı(faul atışları hariç).

Anthony Davis ise biraz daha sönük bir maç çıkardı. Hücumda bir türlü şutlarında isabet bulamayan Davis yine de maçı 19 sayı, 12 ribaunt, 6 asist, 2 top çalma ve 2 blok ile bitirmeyi başardı. Özellikle maçın son çeyreğinde LeBron ile oynadıkları P&R’da vurduğu smaç ve hemen bir sonraki Spurs hücumunda Murray’e vurduğu blok ile maça son noktayı koyan oyuncuydu.

Bu maçta da Lakers üçlük çizgisinin gerisinden etkileyici bir performans çıkardı. LeBron’dan 4, Rondo KCP ve Daniels’dan 3’er üçlük isabeti geldi ve Lakers takım olarak toplamda 33 denemede 14 isabet ile %42.4 üçlük yüzdesiyle bitirdi.

Rondo ve KCP’ye de küçük bir parantez açmak gerekirse bu deplasman turunu fena geçirmediklerini söylemek lazım. KCP zaten birkaç sıkıntılı eşleşme dışında genel olarak iyi bir savunma katkısı veriyordu ama hücumda rolünü bilip şutlarında da isabet bulduğunda ideal bir rol oyuncusuna dönüşüyor. Rondo da böyle üçlük soktuğu sürece, özellikle boş kaldığı pozisyonlarda cezayı kestiğinde, savunma dezavantajlarına rağmen net artı yazıyor.

Bir sonraki maç 28 kasım perşembe sabahı saat 05:30’da oynanacak olan New Orleans Pelicans deplasmanı.