Los Angeles Lakers 130 – 127 Oklahoma City Thunder

Los Angeles Lakers 130 – 127 Oklahoma City Thunder

Lakers ile Thunder arasındaki arka arkaya ikinci eşleşmede, Lakers zor da olsa kazanmayı başardı. Savunma namına sahada herhangi bir emare göremediğimiz maçta, Lakers’ın şutörlerinin 3.çeyrekte alev alması farkı yaratan en önemli noktaydı. Lakers takım olarak 31 üçlük denemesinde 17 üçlük isabeti buldu ve üçlük isabeti alanında bu sayı Lakers’ın sezon rekoru oldu.

Bu maçta herhangi bir oyuncunun savunmasından bahsetmek genel olarak gereksiz olsa da, Chris Paul’un maç sonunda LeBron ile bire bir kaldığı her eşleşmede avantajlı çıkan taraf olması takdire şayandı. CP3 ile Shai Gilgeous-Alexander ikilisi hücumda skor ve top dağıtımı yükünü çeken ikili oldu. Steven Adams da bir önceki maçtaki rezalet performansını affettirmek için sahaya çıkmış olmalı, 10’da 9 saha içi isabeti ile 22 sayı buldu. OKC’nin bu sezon genel özelliği olan maçlardan kopmamasını iki maçta da gördük diyebiliriz.

Lakers’a tarafında ise ilk değinmemiz gereken şey üçlük isabetleri. Son 5 maçın 4’ünde %40 veya üstü üçlük yüzdesi bulan Lakers’ın hücumu biraz daha toparlamaya başladı gibi. Bu dönemde rakiplerin görece kolay olmasının etkisi yadsınamaz ama yine de normal sezonda pek çok kolay rakiple karşılaşılıyor ve bu maçlarda rahat galibiyetler alabilmek için şut performansı önemli noktalardan biri.

 

Maçın adam Anthony Davis’ti. Maçı 33 sayı, 11 ribaunt ve 7 asist ile bitiren Davis, OKC’ye karşı yine çok istekliydi. Topu hareketli aldığında ya da doğru spacing sağlandığında böyle performansları daha sık görebiliriz. Üstüne üçlükleri bu şekilde kendine güvenerek ve hücum ritminde atınca durdurulması imkansız bir oyuncuya dönüşüyor. Davis’in, biraz da detay da olsa, Lakers adına en önemli katkılarından biri de, maç sonu faul atışlarında gözün kapalı şekilde güvenebileceğin bir opsiyon sunması.  Savunmada ise takımın tembel performansına uydu ve kendi standartlarına göre vasat altı bir performans sergiledi.

LeBron James ise maçın ilk üç buçuk çeyreğinde hücumda etkileyici bir performans sergilese de, maçın sonunda çok basit hatalar yaptı ve rakibe maçı alma fırsatı verdi. Özellikle skor 126-125 iken Davis’e vermeye çalıştığı acele ve tembel pası Schröder elinden kaçırmamış olsa şu an farklı şeyler konuşuyor olabilirdik.

Lakers’ın şutörlerine de değinmemiz gerekirse bugün alev alan KCP-Danny Green ikilisi maçı 11’de 8 üçlük isabetiyle bitirdi. Rondo’dan 2, Kuzma’dan 1 ve Caruso’dan da 1 üçlük isabeti geldi. Bir sonraki maçımız 24 kasım saat 04:00’da Memphis Grizzlies deplasmanında.

Not: Rondo sen nasıl değişik bir adamsın…