Los Angeles Lakers 112 – 107 Oklahoma City Thunder

Los Angeles Lakers 112 – 107 Oklahoma City Thunder

Staples Center’da bu sefer de başka bir ustaya, mikrofonu emekli edilen Chick Hearn’e selam kuşağı vardı. Hearn’ü anma gecesinde Lakers, maçın 1.dakikasında 4-3 geriye düşmesinden sonra, bir daha liderliği hiç vermeden galibiyeti bulmayı başardı. Bir gün önce Clippers ile karşılaşan Thunder’ın bu maçta da maçın hiçbir yerinde kopmayıp, oyuna hep ortak olması da takdire şayandı.

OKC Thunder’da gecenin sürpriz ismi Dennis Schröder’dı. 30 dakikada 31 sayı atan Schröder, savunmayı istediği gibi deldi. Danilo Gallinari ile birlikte Lakers savunmasını en çok zorlayan oyuncu oldu. Chris Paul’a da değinmek gerekirse, şu yaşında bile hala ne kadar kurt bir savunmacı olduğunu LeBron’a karşı bire bir eşleşmelerinde kaptığı toplar ve bozduğu şutlar ile net bir şekilde gösterdi. Şutlarının girmediği bir günde takım arkadaşlarını besleyerek ve savunmada gösterdiği çaba ile takımı adına pozitif katkı veren isimlerdendi.

Lakers tarafında ise maçın adamı Anthony Davis’ti. Maçı 34 sayı, 7 ribaunt, 4 asist, 4 top çalma ve 2 blok ile tamamlayan Davis, maç öncesi söylediği gibi, %100’üne yaklaşmaya başlamış göründü. Son 5 maçtır hücumda biraz pasif kalan Davis’in bugün hem bireysel istekliliğiyle, hem de koçun da planı dahilinde Lakers aktif bir şekilde kullanmayı başardı. Koçun planı olduğunu düşündüren de zaten maçın daha ilk hücumunda sol dirsekten LeBron Davis’in hareketli bir şekilde P&R oynamasıydı.

LeBron James de özel bir gece geçirdi ve NBA tarihinde tüm takımlara karşı triple-double yapan ilk oyuncu oldu. Çok basit top kayıpları yapsa da şutlarının girdiği bir gecede, yine,  komple bir maç çıkardı. Maçın sonunda yapılan taktik faulde ikide sıfır atması da bu tarihi gecesinde üzücü bir detay oldu.

Pivot rotasyonunda bu gece öne çıkan isim ise Mcgee oldu, Howard’ın faul problemine de girmesiyle ekstra bir fırsat bulan Mcgee bu şansı iyi değerlendirdi diyebiliriz. Vurduğu 4 blok ve istatistik kağıdına geçmeyen bozduğu pozisyonlar ile geçen sezonun Mcgee’sinden kesitler sundu. Rondo’ya da küçük bir değinmek gerekirse, özellikle Cook böyle kötü şu performansı gösterirken, yedek oyun kurucu rolünün tartışmasız ismine dönüşmeye başladı. Son olarak da Lakers taraftarının en çok güzel, bir şekilde(!), andığı oyuncu olan KCP bu maçta da çok kritik yerde üçlüğü sokarak şaşırtmaya devam ediyor. Yoksa KCP iyi bir oyuncuydu da haberimiz mi yoktu???

Genel olarak baktığımızda, maçın Staples Center’da olması, OKC’nin arka arkaya ikinci maçına gelmesi gibi detaylarla kesin galibiyet olarak yazılacak bir maçtı ve Lakers’da liderliği ele alıp, öne geçtikten sonra harcayabileceği minimum eforla maçı kazanmaya çalıştı ve başarılı oldu. Bir sonraki maç yine Thunder ile, bu sefer Oklahoma deplasmanında.

Bazley’e not: Seni bulacağım oğlum, parmağına dikkat et…