Lakers Evinde Neden Mor Renkli Forma Giyiyor?

Lakers Evinde Neden Mor Renkli Forma Giyiyor?

Lakers Operasyon Yöneticisi Tim Harris, telefonu açtığında kahkaha attı. Çünkü onu neden aradığımı çok iyi biliyordu. “Benimle şu forma olayını konuşmak istiyorsun, değil mi?” diye sordu.

“Forma olayı” Lakers taraftarları için, NBA ve Nike 2017-18 sezonunun başında geleneksel “iç saha” ve “deplasman” forması uygulamasından uzaklaştığından beri bir tartışma konusu. Lakers’ın kendi evinde mor formayı, deplasmanda ise altın sarısı renkli formayı sık sık giymesi, gelenekçileri rahatsız ederken, taraftarların kafasını karıştırıyor.

Lakers’ın geçen hafta evinde Golden State Warriors’ı ağırlarken mor renkli formayı giymesi, ve konuk takımın sarı renkli forma ile parkeye çıkması, televizyon başında maçı izleyenlerde ilk bakışta GSW’nin ev sahibi olduğu yanılgısını yarattı.

Harris’e göre altın renkli forma açık ara Lakers taraftarının favorisi. Harris: “Fakat gittikçe daha çok takım  evinde koyu renkli forma giymeyi tercih ediyor. Bu yüzden biz her ne kadar evimizde sürekli sarı renkli formayı giymeyi arzu etsek de, artık ev sahibi takımların koyu renk forma tercihleri yüzünden, o maçlarda da sarı giymek zorunda kalıyoruz. Bu da mor formayı gittikçe daha az giymemize sebep oluyor.”

Maçlarda giyecekleri formayı seçme hakkı ev sahibi takımlarda olduğu için, konuk ekip onun kontrastı renkte formasını giymek durumunda kalıyor. Takımlar her biri “edisyon” olarak sınıflandırılan dört çeşit formadan birini seçerek maça çıkıyor: Lakers’ın sarı renkli (Simge Edisyonu), beyaz renkli (Lig Edisyonu), mor renkli (Durum Edisyonu) ve gelecek hafta görücüye çıkacak olan Şehir Edisyonu formaları var.

Sezon öncesinde takımlara “LockerVision” adı verilen bir portalda, iç sahada giyecekleri formayı seçmeleri için bir süre tanınıyor. Bütün ev sahibi takımlar formalarını seçtikten sonra portal bu defa deplasman takımlarının tercihine açılıyor.

Fakat ev sahibi takımlar forma seçiminde yine de belli kriterleri gözetmek durumundalar. Simge ve Lig Edisyonu formalarını 10’ar kere, Durum Edisyonu formalarını 6 kere, Şehir Edisyonu ya da  klasik formalarını da üçer kere en az giymek zorundalar. Bu kotaları doldurduktan sonra istedikleri formayı seçmekte özgürler. Lakers da geri kalan evindeki maçlarda sarı ya da beyaz renkli formayı seçmekte serbest kalıyor.

Getirilen bu kısıtlamaların sebebi, lig yönetiminin her bir formanın görünümünü sağlamak istemesi. Bu yolla her formanın satışını artırmayı umuyorlar. Lakers her dört formasını da en az 17 defa giymiş olacak sezon içinde.

“Bu uygulamanın üçüncü yılı. Eğer biz evde sürekli sarı formayı giysek ve deplasmanda da ev sahibinin tercihi nedeniyle yine mor renkli formayı az giysek, NBA yönetimiyle papaz oluruz” diyor Harris, “Mor formayı çok dışladığımızı düşünürler.”

Lakers, 17 yıl önce uygulamaya geçtiği beyaz formayı pazar günleri ve tatil günlerinde giyme geleneğini de bir yandan bu yeni sistemde yaşatmaya çalışıyor. Harris:

“Geleneği olan formalarınızı da öyle rastgele günlerde giymekten mümkün olduğunca kaçınıyoruz. Bunun kuşkusuz kusursuz bir matematiği yok. Çünkü deplasmalarda istediğimiz formayı giyme özgürlüğümüz bulunmuyor.”

“Beyaz formayı pazar günlerine ve tatil günlerine denk getirmeye çalışarak bu sezon 21 kere giyeceğiz. Mor formayı da genellikle çarşamba akşamları olmak üzere 17 defa giyeceğiz. Şehir Edisyonu formamızı da, şehre ilişkin bir tasarımı olduğu için sadece iç saha maçlarında cumaları ve 18 kez giyeceğiz. Geriye kalan 26 maçta da en sevilen formamız olan sarı ile parkeye çıkacağız.”

Eğer Lakers Playoff yaparsa takım iç sahada sarı, pazarları beyaz ve deplasmanlarda mor renkli forma giymeyi tercih edecek. Elbette mor forma, biraz da deplasmanda oynayacakları maçlarda evsahibinin seçececeği formaya bağlı olacak.

Lakers taraftarları bu sene Lakers’ı iç sahada sadece 3 defa da mor renkli forma ile izlemek zorunda kalacaklar. Playoff’a kalınsa da bu sayı değişmeyecek.

Asıl soru ise, bu sezondan sonra Lakers evinde sadece sarı ve beyaz forma giyme geleneğine dönecek mi? Harris soruma soru ile cevap verdi:

“Sence Lakers taraftarlarına Staples’da sadece sarı ve beyaz giymemizi isteyip istemediklerini sorsak, cevapları ne olur?”

“Bence bir çoğu öyle olsun ister” dedim.

“Bence de,” dedi. “Bakacağız.”


Şuradan çeviri: https://www.latimes.com/sports/lakers/story/2019-11-18/lakers-wearing-gold-jerseys-purple-road-home-nba-rules