Gönderen Konu: Dedikodular, senaryolar..  (Okunma sayısı 232350 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ahkam Kuşu

• Sophomore
  • **
Ynt: Dedikodular, senaryolar..
« Yanıtla #200 : 13 Mart 2019, 00:51 »
Görseydi dediğimi hatırlamıyorum. Genel olarak kadro derinliğini korumadılar. Elimizdeki değerleri eğer bir FA gelmezse çöpe attılar. Ingram'ın DVT geçirmesini beklemezsin ama Ingram'ın ve Lonzo'nun maç kaçırma olasılığını düşünürsün. Pota altı rotasyonumuzun anasını bellemezsin ya da. Benim güven o dönemde güven oyu verme nedenim cidden LeBron'un 5 oynayacağını düşünmemdi, o da göz kırpmıştı paylaşımlarıyla. En başından Kuzma'nın 5 oynayacağını bilseydim, Wagner'ın hiç denenmeyeceğini düşünseydim, Zubac'ın Muscala karşılığında takaslanacağını bilseydim o zaman eleştirirdim zaten :D

Hala sanki yeni olaylarmış gibi söylüyorsun onu anlamadım, biz bunları tüm sezon tartışmadık mı burada. Kazanırken bile takımın çok umut vermediğini, dağınık ve uyumsuz olduğunu vs. Randle'ın takaslanabilecek bir kontrat olması da kesinlikle kıçımdan uydurduğum bir şey değil, yıllarca bu tarz oyuncuların bu kontratlarla elden çok rahat çıkarıldığını defalarca gördük. Sadece geçen sezondan örnek vermek gerekirse Clarkson'ı nasıl takasladığımızı da unutmamak lazım mesela.

Geçen sezon yönetim umut veriyordu ama LeBron geldiğinden beri o kadar yönetiyorlar ki süreci umudum yok. Ama asıl soru şu, sence 2019 yazında kim gelecek?

Beklentiyi o kadar garip noktalara çeken argümanlar ki bunlar, sadece eleştirmek için özel kriterler yaratılıyor gibi. Kadro derinliği denilen şey, Lebron+Ingram+Lonzo+Rondo'nun aylarca sakat kaldığı bir kadro için konuşulamaz. Çünkü NBA'de bu kadar kilit, hatta en önemli 5 oyuncusundan dördünü kaybetmiş bir takımın kadro derinliği ile ayakta kaldığı vaki değildir.

Keza "Love Cavs'da Lebron'un yanında gayet güzel oldu, Lopez de olurdu" argümanı. Love Cavs'da Lebron'un yanında gayet güzel olmadı. O takım, bu GSW'den iki senede sadece 1 maç alabildi finallerde. Şimdi kalkıp belki bütün kadrosunu daha 3-4 sene koruyacak bir GSW'nin karşına bu formülle, üstelik Love yerine Lopez ile mi çıkacaktık? Lebron'un bügüne kadar oynadığı oyunun, bu GSW'ye karşı hükmü yoktu. Lopez bu takımda kalsın beklentisi zaten bu rekabetti doğru analiz edememekten kaynaklanıyor.

Magic başka bir şey yaptı. Olaya farklı baktı ve farklı bir şablon tasarladı. Buna uygun da adamlar aldı. Ve bu adamlar 26 Aralık akşamına kadar bu şablonu gayet iyi yansıttı parkeye. Oldukça homojen bir fikstürde Batı 4.sü oldular. Eksikleri vardı fakat bu eksiklerin hiçbiri Lopez, Randle, Russell, Clarkson, Nance Jr. değildi. Eldeki kadronun ince ayara ihtiyacı vardı.

Dolayısıyla o basketbolu oynayıp, o sıraya çıkan takımdaki oyuncuların doğru seçildiğini ve Magic'in doğru bir plan üzerinde gittiğini kabul etmek durumundayız. Takımın derecesi bize onu gösteriyordu.

Magic'i bu sene için eleştireceksek, bu 26 Aralık günkü takım üzerindendir. Ondan sonra sahaya çıkamayan takım üzerinden değil. Çünkü 26 Aralık günü sahaya çıkan Batı'nın 4. sırasındaki Lakers gayet iyi oynayan, kilit oyuncuları sağlıklıyken benchteki oyuncularından da görevleri karşılığında beklenenin çok ötesinde verim alan bir takımdı. O takım sağlıklı kaldığında, işler hep daha iyiye gidecekti.

O gün Lakers taraftarı mcgee'nin ne kadar büyük katkı verdiğini, Lance'in kaç maçın kaderini değiştirdiğini konuşuyordu. Yani aslar sağlıklıyken, bu yan parçalar büyük katkı veriyorlardı. Zaten bir kadro kurulurken asların yanına ekleyeceğin adamlardan beklentin budur. 

Magic bütün doğru hamleleri yapmıştı. Bunu benim söylememe bile gerek yok. O takımın oynadığı oyunu, geldiği yeri ve vadettiği potansiyeli gördük.

Ama hiçbir Gm'i eleştiremeyeceğimiz gibi; Magic'i de takımın en önemli 5 oyuncusundan dördünün sakatlığını düşünemeyip, benche onların ayarında oyuncular almamakla suçlayamayız.

Not: Ayrıca hayır, Clarkson ve Randle'ın takas değerleri benzeşmiyor. Birinde "bu adamları ne olursa alın" diyen bir Lebron vardı. Randle'da ise, Lakers'a neden yardım edelim diyen rakip gm'ler bulacaksın karşında.

Çevrimdışı yituruz

• Yazar
  • Hall of Fame
  • I wanna be the best
« Yanıtla #201 : 13 Mart 2019, 01:09 »
Beklentiyi o kadar garip noktalara çeken argümanlar ki bunlar, sadece eleştirmek için özel kriterler yaratılıyor gibi. Kadro derinliği denilen şey, Lebron+Ingram+Lonzo+Rondo'nun aylarca sakat kaldığı bir kadro için konuşulamaz. Çünkü NBA'de bu kadar kilit, hatta en önemli 5 oyuncusundan dördünü kaybetmiş bir takımın kadro derinliği ile ayakta kaldığı vaki değildir.

Keza "Love Cavs'da Lebron'un yanında gayet güzel oldu, Lopez de olurdu" argümanı. Love Cavs'da Lebron'un yanında gayet güzel olmadı. O takım, bu GSW'den iki senede sadece 1 maç alabildi finallerde. Şimdi kalkıp belki bütün kadrosunu daha 3-4 sene koruyacak bir GSW'nin karşına bu formülle, üstelik Love yerine Lopez ile mi çıkacaktık? Lebron'un bügüne kadar oynadığı oyunun, bu GSW'ye karşı hükmü yoktu. Lopez bu takımda kalsın beklentisi zaten bu rekabetti doğru analiz edememekten kaynaklanıyor.

Magic başka bir şey yaptı. Olaya farklı baktı ve farklı bir şablon tasarladı. Buna uygun da adamlar aldı. Ve bu adamlar 26 Aralık akşamına kadar bu şablonu gayet iyi yansıttı parkeye. Oldukça homojen bir fikstürde Batı 4.sü oldular. Eksikleri vardı fakat bu eksiklerin hiçbiri Lopez, Randle, Russell, Clarkson, Nance Jr. değildi. Eldeki kadronun ince ayara ihtiyacı vardı.

Dolayısıyla o basketbolu oynayıp, o sıraya çıkan takımdaki oyuncuların doğru seçildiğini ve Magic'in doğru bir plan üzerinde gittiğini kabul etmek durumundayız. Takımın derecesi bize onu gösteriyordu.

Magic'i bu sene için eleştireceksek, bu 26 Aralık günkü takım üzerindendir. Ondan sonra sahaya çıkamayan takım üzerinden değil. Çünkü 26 Aralık günü sahaya çıkan Batı'nın 4. sırasındaki Lakers gayet iyi oynayan, kilit oyuncuları sağlıklıyken benchteki oyuncularından da görevleri karşılığında beklenenin çok ötesinde verim alan bir takımdı. O takım sağlıklı kaldığında, işler hep daha iyiye gidecekti.

O gün Lakers taraftarı mcgee'nin ne kadar büyük katkı verdiğini, Lance'in kaç maçın kaderini değiştirdiğini konuşuyordu. Yani aslar sağlıklıyken, bu yan parçalar büyük katkı veriyorlardı. Zaten bir kadro kurulurken asların yanına ekleyeceğin adamlardan beklentin budur. 

Magic bütün doğru hamleleri yapmıştı. Bunu benim söylememe bile gerek yok. O takımın oynadığı oyunu, geldiği yeri ve vadettiği potansiyeli gördük.

Ama hiçbir Gm'i eleştiremeyeceğimiz gibi; Magic'i de takımın en önemli 5 oyuncusundan dördünün sakatlığını düşünemeyip, benche onların ayarında oyuncular almamakla suçlayamayız.

Not: Ayrıca hayır, Clarkson ve Randle'ın takas değerleri benzeşmiyor. Birinde "bu adamları ne olursa alın" diyen bir Lebron vardı. Randle'da ise, Lakers'a neden yardım edelim diyen rakip gm'ler bulacaksın karşında.

Ok

Çevrimdışı DeadAsDeadCanBe

• Superstar
« Yanıtla #202 : 14 Mart 2019, 14:50 »
Yituruz yine küstü.  :D

Çevrimdışı yituruz

• Yazar
  • Hall of Fame
  • I wanna be the best
« Yanıtla #203 : 14 Mart 2019, 15:49 »
Soruma cevap vermeyip, benim söylemediğim sözler üzerinden bana laf yetiştiren ve Magic'in muhteşem hamleler yaptığını düşünen birisiyle daha ne konuşayım ki yani :D

Çevrimdışı Pardus

• Sophomore
  • **
  • MAMBA 4 LIFE
« Yanıtla #204 : 14 Mart 2019, 22:49 »

Çevrimdışı Crazy_Kobe

• Yazar
  • Superstar
« Yanıtla #205 : 14 Mart 2019, 23:25 »
İkinize katıldığım noktalar da var katılmadığım da. Kısaca şöyle söyleyim; bence yönetim müthiş bir takım kurmadı, ama Lopez’e falan ah vah edecek bir şey de yok.Daha doğrusu fa döneminde gelmesin istiyordum ama tek pivotla yola çıkmayı da beklemiyordum tabii. Lopez geçen seneki galibiyetlerin sadece 3-4 tanesinde net bir katkısı vardı, onlar da çok iyi üçlük attığı maçlar. Kullandığı 10 şutun 5’i dışarıda bekleyip kaldırıp attığı üçlüklerdi. Çok ağır kaldığı gözüküyordu, savunmada etkili değildi vs. Hatta yeterli katkıyı yapmadığı için dakikaları düştü çoğu ayda 20 dk ve altında oynadı.

Randle konusunda sizin de dediğiniz gibi ana plan dahilinde değildi. Lebron da gelince çaylaklar ve Lebron dışında star olmadığı sürece uzun süreli kontrat vermek istemedik.Son senesinin ikinci bölümünde oynadığı top dışında acayip de güven vermedi bence bu takımda.

Russell da oynadığı dönemde umarım bizde kalır dediğim bir oyuncu değildi, ama değerinin çok altında gitti maalesef kazık kontrat-planlar derken.

Onun dışında ana parçalar sağlıklıyken yan parçalar müthişti argümanı ne kadar doğru bilmiyorum. Sonuç olarak 2-3 aydır gram top oynadıkları yok. Lebron’un sakatlığı ya da Lebron dönüşünde Lonzo sakatlığı bu oyuncuları direk çöpe dönüştürmemeliydi. Yani çapları bu kadardı bence.

Ek olarak yukarıda da dediğim gibi tek pivotla yola çıktık. Kısa beş planı daha sezonun başında patladı zaten. Takımın müthiş bir şut sorunu çekeceği de belliydi daha sezon başlamadan. Lebron, Lonzo, Ingram gibi topu yere vurup yönlendirebilecek oyuncular varken Rondo-Lance gibi oyuncular yerine şutörlere yönelebilirdik. Ana parçalardan Ball ve Ingram bile bu konuda güven vermezken iyice şutsuz kalmış olduk. Evrilen oyunun tersine ve Lebron’un alışık olduğu sistemin dışında bir şey denedi Magic ama bu ne kadar güven veren bir yapı oldu bilemiyorum. Evet bir ara dördüncülüğe kadar çıktık ve bu bir başarı elbette ama müthiş bir oyun yoktu bence sahada. Lebron baya ağırlık koymuştu o dönem. Koç, rotasyon, olmayan hücum setimiz, onunla birlikte hücumdaki uyumsuzluk, başta Ingram olmak üzere rollerin oturmaması, dış şut sorunu vs. Daha da sezonun üçte birlik bölümündeydik ve bazı sorunlar gözüküyordu. Sakatlıklar başlar başlamaz dağıldık zaten.

Bir de şu an duruma baktığımızda kimin kalıp gittiği çok da önemli olmayacakmıştı belli ki bu talihsizliklerle. Bakalım bundan sonra nasıl bir yol izleyeceğiz.

Çevrimdışı RuSTeDSouL

• Yönetici
  • LakersTR Legend
  • Akbaba..
« Yanıtla #206 : 15 Mart 2019, 16:57 »
Soruma cevap vermeyip, benim söylemediğim sözler üzerinden bana laf yetiştiren ve Magic'in muhteşem hamleler yaptığını düşünen birisiyle daha ne konuşayım ki yani :D

Muhteşem demiyor, sadece o zamanın şartlarında çok da mantıksız değildi diyor..

Çevrimdışı yituruz

• Yazar
  • Hall of Fame
  • I wanna be the best
« Yanıtla #207 : 15 Mart 2019, 18:20 »
Muhteşem demiyor, sadece o zamanın şartlarında çok da mantıksız değildi diyor..

Bütün doğru hamleler bana bunu ifade etmişti. Mantıksız değillerdi zaten ama en doğru hamleler olduğunu düşünmüyordum o zaman da, hala da düşünmüyorum.

Çevrimdışı RuSTeDSouL

• Yönetici
  • LakersTR Legend
  • Akbaba..
« Yanıtla #208 : 16 Mart 2019, 08:20 »
Bütün doğru hamleler bana bunu ifade etmişti. Mantıksız değillerdi zaten ama en doğru hamleler olduğunu düşünmüyordum o zaman da, hala da düşünmüyorum.

Bana da yanlış gelmemişti bu tercihler.. Hatta sezon için zaman zaman burada da belirtmiştim..

Çevrimdışı yituruz

• Yazar
  • Hall of Fame
  • I wanna be the best
« Yanıtla #209 : 16 Mart 2019, 11:11 »
İşte beni şu an rahatsız eden, bir takımın karakterini anlayacağın dönem işlerin kötü gittiği zamanlardır. İşler iyi giderken konuşmak efor göstermek vs çok kolaydır. Magic Johnson'ın iddiası da bu yıl aldığı oyuncuların veteran olduğu ve mentorluk edebileceğiydi. Bunların olduğunu düşünmüyorum. Sakatlıklara suç atarak yönetimin sorumluluktan kaçıyor olması, saçma sapan açıklamalar yapıyor olmaları uzun vade için hiç iyi işaretler değil.

Takımın şutör ihtiyacı sakatlıklar yüzünden ortaya çıkmadı, hem iyi şutör olarak gördüğümüz oyuncular performanslarının altında kaldı hem de yedekten gelen keskin şutörlerimiz yoktu.

Takımın uzun ihtiyacı sezon başından beri barizdi, önce şanslı bir Chandler hamlesi beklediler sonra da tam Zubac iyi oynamaya başlarken hayatımda gördüğüm en saçma nedenden takas ettiler.

Bu sezonun problemleri tek bir nokta üzerinden değerlendirilemez çünkü çok fazla şey aynı anda kötü gitti. Ama bu kadar fazla yerde eksilerden bahsediyorsak bunun en temel nedeni genelde en tepedeki insanların eksikliği olur. Kadromuz problemliyse soru "Bu oyuncuları kim topladı?", koçumuz yetersiz ise soru "GSW tarzı oynayacağız diye alınan koçla kim anti-GSW oynayacağız dedi" olur.

Buradan anlatmakta zorlandığım şey şu sanırım, Russell'ın takaslanması, Randle'ın tutulmamasının tek bir nedeni vardı bu da 2019 yazı için ikinci süper yıldıza yer açmak. Ama 2019 yazına yer açmak için Russell'ın 2017'de hem de değeri olabilecek en düşük noktadayken takaslamak, üstüne lider karakteri yok diye takasladığımız oyuncuya gömmek mantıklı mıydı? Ya da Randle'a diyelim ki 4 yıllık 60M kontrat verdik. Randle gibi bir oyuncuyu takaslayıp karşılığında bir yıllık kontrat ve draft hakkı almak bu kadar imkansız bir plan mı olurdu? Lopez konusuna girmiyorum bile, çünkü o Mcgee'den bağımsız bir değişkendi ve %100 katkısı olacağı aşikardı. Ama her yönetim hata yapar.

Nwaba'nın KCP'ye sadece 800k daha fazla vermek için elden çıkarılması, pivot rotasyonumuz sıkıntılıyken Bryant'ın yok pahasına yine elden çıkarılması, Zubac'ın takası, Anthony Davis takas dedikodularının yönetilme süreci, ne kadar iyi bir takas olduğunu düşünsem de Bullock takasını üst üste eklediğimde yönetim bana umut vermiyor uzun vadeli. Umarım yanılırım, umarım Kawhi gelir etrafını iyi rol oyuncularıyla donatıp gençlerin gelişimiyle birlikte iddialı bir takıma dönüşür Lakers. Umarım...

Küçük bir de not: Eğer bir takım bu kadar saçma sakatlık üst üste yaşıyorsa, sağlık ekibi kesinlikle sorgulanmalıdır. Bu belirtmezsem gömülecek bir konu olacak bana, o yüzden söylemem gerekiyor, Ingram'ın durumundan bağımsız bir olay. Kuzma sakat, Hart sakat, Lonzo sakat, LeBron sakat, Lance sakat, Chandler sakat, Ingram sakat, Rondo sakat. Hepsi için mazeretler vardır ama Occam'ın Usturası der ki, bazen en basit cevap en doğru cevaptır.